Jotisovy fotbalové stránky

Vše,co chcete vědět o světovém fotbale!!

MAREK ŠTĚCH

Vyroste ve West Hamu nový Čech?

Ač byl o rok mladší, patřil v květnu k oporám české reprezentace do 17 let, která získala stříbro na ME v Lucembursku, v týmu pokračuje i v novém kvalifikačním cyklu. Na konci srpna přestoupil z pražské Sparty do londýnského West Hamu – šestnáctiletý gólman Marek Štěch. Odborníci o něm mluví jako o nejvýraznějším brankářském talentu od dob Petra Čecha.

V kvalifikační skupině na severní Moravě pomohl české sedmnáctce k postupu do elitní fáze kvalifikace na ME 2007, radost mu kalilo jen zranění z posledního zápasu s Tureckem.

Jak došlo k vašemu přestupu do Anglie?
Měl jsem zprávy, že mě sledují už delší čas, na šampionátu v Lucembursku se jezdili dívat na každý zápas. V létě mě pozvali na týdenní zkoušku, na měsíc jsem se vrátil zpátky do Čech, dokonce jsem sehrál za dorost Sparty mistrovský zápas s Příbramí, ale další den už jsem letěl do Londýna s rodiči a manažerem Němečkem podepsat smlouvu. Čekala mě ještě náročná osmihodinová lékařská prohlídka s všemožnými vyšetřeními, ale dopadla dobře, a tak jsem se jen na otočku vrátil do Prahy pro osobní věci a už se zabydloval v Londýně.

 

Bydlíte sám či s rodiči?
Je nás sedm kluků ve věku od patnácti do sedmnácti let, máme společný dům, každý svůj pokoj. Starají se o nás „rodiče“, lidé pracující pro West Ham. Cokoli potřebujeme zařídit, někam dojet, jsou nám kdykoli k dispozici. Ostatní kluci pochází z Kanady, Austrálie, Irska, čili vesměs anglicky mluvící. Naštěstí se rychle učím jazyk a o spoustě věcí už si můžeme promluvit.

 

 

Hodně trenérů tvrdí, že v šestnácti je na odchod do zahraničí příliš brzy..
V podstatě s tím souhlasím, jenže příležitost, jaká se mi naskytla, by už v životě nemusela přijít. Hodně jsme přestup s rodiči probírali, velkou roli hrála přítomnost Luďka Mikloška v Londýně a nakonec jsem se rozhodl pro odchod, smlouva je podepsána na pět let. Nezapomínám ale ani na školu, tu jsem nepřerušil, mám individuální studijní plán a budu do Prahy létat na zkoušky, ty závěrečné pak budu skládat v polovině května, kdy se z Londýna vrátím. Určitě se mi bude i stýskat, ale na nějaký čas, včetně Vánoc, rodiče dorazí za mnou. Na druhou stranu pro mě bude pobyt v Londýně obrovskou zkušeností.

 

 

Jaké plány s vámi v současné době ve West Hamu mají?
Obrovsky důležité je, že v týmu funguje jako trenér gólmanů Luděk Mikloško. Mám velikou výhodu, že trénuji s A týmem. V týmu jsou tři gólmani – Carroll, Green a Walker – a trénujeme ve čtyřech zhruba pětačtyřicet minut, poté se připojíme k ostatním a jsme k dispozici na střelbu a jiná cvičení. Je pro mě pochopitelně velká zkušenost trénovat s hráči jako jsou Tevez či Sheringham. Zápasy bych měl chytat za rezervní tým a za dorost, jak trenéři určí dle aktuální potřeby.

 

 

Jak se liší tréninková příprava gólmanů v Čechách oproti Anglii?
Výhodou je, že máme v Londýně k dispozici vynikající tréninkový areál se třemi travnatými hřišti, dvěma s umělým povrchem a zvláštností je jakási klec, ve které se pilují pokutové kopy. West Ham má výhodu v Luďku Miloškovi, jenž se nám speciálně věnuje podobně, jak jsem byl zvyklý u nás. Vždyť ve Spartě mě vedl nejprve Petr Kouba, poté u A týmu Jan Stejskal, všechno bývalí vynikající brankáři a musím potvrdit, že s výbornými tréninky. Na trenéry mám v kariéře zatím velké štěstí.

 

 

V Londýně jste už spolu s Čechem, Laštůvkou a Černým čtyři čeští gólmani…
Je vidět, že česká brankářská škola je na výborné úrovni, budu se snažit, abych se na jejich úroveň také propracoval a za dva tři roky třeba také nakoukl do Premier league. Petra Čecha obdivuji, dalo by se říct, že je mým fotbalovým vzorem, třeba se mi někdy podaří jej v Londýně přes kontakt s Luďkem Mikloškem potkat.

 
Děkuji za návštěvu,přijďte zas a doporučte mou stránku i přátelům!!!